میلاد امام حسن عسکری (علیه السلام)
50 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : شبکه اجتماعی شفقنا
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

یک محقق و پژوهشگر حوزوی و از  شاگردان حضرت آیت الله جوادی آملی، چهار فعالیت خاص امام حسن عسگری(ع) را  مقابله با شبهات دینی، ایجاد شبکه اجتماعی شیعه، آماده کردن مردم برای  دوران غیبت حضرت مهدی(عج) و حمایت مالی از شیعیان دانست و گفت: امام حسن  عسگری(ع) با وجود تمام محدودیت هایی که از سوی حکومت عباسی برایشان ایجاد  شده بود، با ایجاد اولین شبکه اجتماعی شیعه در جهان، باعث نشر فرهنگ تشیع  در بسیاری از نقاط شدند.

حجت الاسلام مهدی نصیری در گفت وگو با خبرنگار شفقنا(پایگاه بین المللی  همکاری های خبری شیعه)؛ با اشاره به فرارسیدن میلاد امام یازدهم شیعیان  امام حسن عسگری(ع) و تبریک آن به همه شیعیان، اظهار داشت: امام حسن  عسگری(ع) الگوی کامل انسانیت برای مردمان خواهان حق و عدالت و بهترین رهبر  برای رهپویان راه حق می باشد.

او با بیان این که امام حسن عسکری(ع) همچون دیگر ائمه(ع) در طول هدایت  کنندگان و هادیان امت بود، خاطرنشان کرد: خدای باری تعالی از همان زمان که  موجودی به نام انسان آفرید او را رها نکرد و یکی چون حضرت آدم(ع) را رهبر و دیگری که حضرت حوا(س) باشد را پیرو او قرار داد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی گفت: طبق خواست خدا این سنت الهی را در طول  تاریخ و تا زمان پیغمبر خاتم(س) و بعد از ایشان در زمان ائمه(ع) ادامه داشت و حتی در قرآن خطاب قابل توجهی به پیامبر خاتم(س) وجود دارد که فرمود "یا  ایها الرسول بلغ ما انزل..." که این خطاب، یک خطاب داغ و تند است که باید  این موضوع را به مردم بگویی و الگوی کامل انسانیت بعد از خودت که امام  علی(ع) باشد را به مردم معرفی کنی که پیامبر(ص) امام علی(ع) تا امام  دوازدهم را به مردم معرفی کرد.

او در ادامه سخنان خود به فرارسیدن میلاد امام حسن عسگری(ع) اشاره کرد و گفت: امام یازدهم در سال 232هجری قمری و در شهر مدینه از مادری به نام  "حدیثِ" متولد شد که فضیلت های بسیاری در تاریخ برای این بانوی بزرگ ذکر  شده است؛ در فضیلت این بانو همین بس که پس از شهادت فرزندش امام حسن  عسکری(ع) پناهگاه شیعیان در آن مقطع بحرانی شیعیان بود؛ مقطعی که شیعه  آماده ورود به عصر جدیدی می شد که رهبر و امامش که امام مهدی(عج) است، در  غیبت باشد.

نصیری در ادامه در خصوص لقب عسکری برای امام یازدهم شیعیان گفت: از آن  جا که پیشوای یازدهم شیعیان، به دستور خلیفه عباسی در محله ای در شهر سامرا به نام محله عسگر که یک منطقه نظامی و محل سکونت افراد لشگر حکومت عباسی  بود، سکونت اجباری داشت به حسن عسگری معروف و ملقب شدند.

وی با بیان این که امام حسن عسگری(ع) در 22 سالگی به امامت رسیده و 6سال امامت شیعیان را به عهده داشتند، گفت: ایشان در دوران کوتاه امامت خویش با سه تن از خلفای عباسی که هر یک از دیگری ستمگرتر معاصر بود؛ خلفایی که  ابتدا به نام طرفداری از علویان قیام کردند و با همین طرفند بنی امیه را از کار برکنار کردند اما بدتر از بنی امیه عمل کردند و شاید بتوان گفت  کارهایی کردند که در طول تاریخ اسلام بی سابقه بود.

این شاگرد آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان این که حکومت عباسی  طرفندهای بسیاری برای مبارزه با تشیع به کار می بست، گفت: با همه این نیرنگ ها و طرفندها، آن ها هیچ وقت موفق نشدند مردم را از امامان دور کنند، چون  محبت امامان معصوم در دل های مردم بود و این محبت را نمی توانستند از دل  بیرون کنند.

او خاطرنشان کرد: خاندان عباسی چون می دانستند مهدی موعود(عج) از نسل  امام حسن عسگری(ع) و تار و مار کننده حکومت های خودکامه است، به همین دلیل  در یک منطقه نظامی به ایشان سکونت اجباری دادند تا این که با این طرح فرزند او را به چنگ آورده و نابود کنند، اما به خواست خدا موفق نشدند، چرا که در تاریخ می بینیم درزمان فرعون هم، حکومت فرعون بسیاری کودکان و مادران را  کشت تا حضرت موسی(ع) به دنیا نیاید، اما به خواست خداوند، موسی(ع) در کاخ  فرعون رشد کرد.

نصیری اضافه کرد: امام یازدهم را ناگزیر کرده بودند که هر پنج شنبه و دو شنبه در کاخ حکومت ظاهر شود، که با این کار می خواستند امام را ذلیل جلوه  دهند و به مردم بگویند ما چقدر قدرت بر امام داریم که باید در روزهای تعیین شده در دربار حاضر شود اما این ها نمی دانستند هر بار که امام از محل  زندگی خود به کاخ حکومت وقت عباسی رفت و آمد می کرد، هزاران نفر در سر راه، امام(ع) را می دیدند و حتی در تاریخ ذکر شده که از زیادی جمعیت راه ها بند می آمد، تا زمانی که امام(ع) دوباره به طرف خانه برگردند.

او یادآور شد: با همه محدودیت هایی که برای امام(ع) ایجاد کرده بودند،  ایشان از فعالیت های مختلف خود در عرصه های مختلف علمی، سیاسی و ... کناره  گیری نکرد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی با بیان این که یکی از فعالیت هایی که امام  حسن عسگری(ع) داشت، کوشش های علمی ایشان بود، گفت: فعالیت علمی ایشان، در  دفاع از آیین اسلام و رد اشکالات و شبهات مخالفان و نیز تربیت شاگردان  مختلف انجام گرفت، چنان که امام(ع) با وجود تمام محدودیت های حکومت،  شاگردان بسیاری تربیت کرده و با مسئله شبهه پراکنی در مورد اعتقادات  مسلمانان و شیعیان که در آن روزگار رسم شده بود، مبارزه می کردند؛ در آن  زمان رسم شده بود که مجالس به اصطلاح علمی تشکیل می دادند تا موضوعات ضد  اسلام را به مسلمانان القا کرده و مردم را با این سبک به طرف خود جذب کنند  که امام حسن عسگری(ع) برای مبارزه با این موضوع تلاش های بسیاری داشت.

او با بیان اینکه دومین کار منحصر به فرد امام حسن عسگری(ع)، ایجاد یک  شبکه ارتباطی با شیعیان در بسیاری از نقاط بود، گفت: در زمان امام حسن  عسگری(ع) تشیع در مکان های مختلف گسترش یافت و به شهرهایی چون کوفه، بغداد، نیشابور، قم، خراسان رفت که البته این شهرها پایگاه های اصلی شیعیان بدل  شد.

نصیری اضافه کرد: امام حسن عسگری(ع) یک شبکه ارتباطی ایجاد نمود و با  فرستادن وکلا و نمایندگان خود به سراسر نقاط، پیام خود را به شیعیان و دیگر افراد می رساندند؛ این راه ارتباطی با شیعیان بود و شیعیان نیز خبر و پیام امام(ع) را منتقل می کردند.

او خاطرنشان کرد: فعالیت چشمگیر دیگر امام حسن عسگری(ع) در دوران امامت  شان، که می توان آن را فعالیت پدرانه برای شیعیان به حساب آورد، حمایت و  پشتیبانی مالی از شیعیان بود.

این شاگرد آیت الله العظمی جوادی آملی، گفت: در تاریخ ذکر شده است که  یکی از اصحاب امام حسن عسگری(ع) می گوید که می خواستم نامه ای به امام(ع)  نوشته و وضع زندگی ام را تشریح کنم؛ خجالت کشیدم از نامه نگاری، چرا که شأن امام(ع) بالاتر از این حرف هاست، اما وقتی وارد خانه ام شدم دیدم پیکی از  طرف ایشان درخانه را زد گفت امام(ع) برای شما یکصد دینار فرستاده است؛ این  حکایت از علم امامت و آگاهی امامت و توجه امام به قلوب انسان ها و دوستان  خود دارد.

وی افزود: امام حسن عسگری(ع) آن مقداری که می توانست به مردم کمک می  کرد، تا شیعیان در تنگناهای اقتصادی نباشند و این کار، یک کار تقریبا منحصر به فرد ایشان است.

نصیری با بیان این که یکی دیگر از فعالیت های امام حسن عسگری(ع) که آن  هم تقریبا انحصاری است، آماده سازی شیعیان برای دوران غیبت حضرت حجت(عج)  است، گفت: مردم در طول تاریخ شیعه، همواره رهبران قبلی خود را دیده بودند و از آن جا که غائب شدن امام و رهبر هر جمعیتی، یک حادثه غیر طبیعی و نا  مأنوس است، امام حسن عسگری(ع) وظیفه داشت مردم را برای دوران غیبت فرزندش  امام مهدی موعود(عج) آماده کند.

وی در تشریح اقدامات امام حسن عسگری(ع) برای این کار، گفت: امام یازدهم، نوعا کارها و اقدامات و دستورات خود را، توسط نمایندگان خود انجام می  دادند و خودشان شخصا کمتر تماسی با دوستان و شیعیان بر قرار می کردند تا  مردم بتوانند رفته رفته این موضوع را بپذیرند که نباید تمام کارها را خود  امام(ع) انجام دهد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی گفت: این فعالیت، فعالیت و کار بسیار بزرگی بود که باید به صورت ویژه ای به آن توجه کرد.

وی یادآور شد: البته دیدن امام مهدی(عج) که در دوران غیبت ایشان قرار  داریم، غیر ممکن نیست و طبق سخنان امام حسن عسگری(ع) در مقالات با احمدابن  اسحاق قمی، با تقوای الهی امکان پذیر است.

نصیری در پایان سخنان خود به حدیثی از امام حسن عسگری(ع) اشاره کرد و  گفت: ایشان می فرمایند" برای یک مؤمن بهتر از زندگی چیزی است که اگر از دست دهد، از زندگی بیزار می شود و آن ایمان به خداست که ممکن است در اثر یک  اشتباه از خدا فاصله گرفته و از زندگی کردن به دلیل این که رضایت خدا در آن نیست بیزار شود"؛ در ادامه این حدیث ارزشمند می خوانیم که گفتند "بدتر از  مرگ چیزی است که اگر بر سرت آید آرزوی مرگ کنی و آن انجام عملی است که مورد رضایت پروردگار نباشد"؛ همچون کسانی که در کربلا علیه سیدالشهداء(س) شمشیر کشیدند و اگر چه در ابتدا راضی بودند، اما رفته رفته برای خود آرزوی مرگ  می کردند؛ آن ها ننگ ابدی را برای خود ثبت کرده و مورد نفرت عمومی بودند  لذا آرزوی مرگ می کردند.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian

 http://www.shafaqna.com/persian/dialogue/item/36180-حجت-الاسلام-مهدی-نصیری-در-گفت-وگو-با-شفقنا-اولین-شبکه-اجتماعی-شیعیان-جهان-توسط-امام-حسن-عسگریع-ایجاد-شد.html